You are in:

Share on Facebook: opens new windowShare on Twitter: opens new window

Constituent Legislature

Foto

Photo gallery

Constituent Legislature. Cabinet of July 1977.

Zarzuela Palace, Madrid - 05/07/1977

Cabinet from July 1977 to February 1978

EFE 

Following the general elections to the Spanish Parliament held on 15 June 1977, the Spanish Official State Gazette (Spanish acronym: BOE) publishes, on 5 July, the Royal Decrees defining the new composition of the government:

  • President of the Government: Adolfo Suárez González
  • First Vice-President of the Government and Minister for Defence: Manuel Gutiérrez Mellado
  • Second Vice-President of the Government and Minister for Economic Affairs: Enrique Fuentes Quintana
  • Third Vice-President of the Government: Fernando Abril Martorell
  • Minister for Foreign Affairs: Marcelino Oreja Aguirre
  • Minister for Justice: Landelino Lavilla Alsina
  • Minister for the Treasury: Francisco Fernández Ordóñez
  • Minister for Home Affairs: Rodolfo Martín Villa
  • Minister for Public Works and Urban Development: Joaquín Garrigues Walker
  • Minister for Education and Science: Íñigo Cavero Lataillade
  • Minister for Employment: Manuel Jiménez de Parga Cabrera
  • Minister for Industry and Energy: Alberto Oliart Saussol
  • Minister for Agriculture: José Enrique Martínez Genique
  • Minister for Trade and Tourism: Juan Antonio García Díez
  • Minister for the Presidency of the Government: José Manuel Otero Novas
  • Minister for Transport and Communications: José Lladó y Fernández Urrutia
  • Minister for Health and Social Security: Enrique Sánchez de León Pérez
  • Minister for Culture and Well-being: Pío Cabanillas Gallas
  • Deputy Minister for the Regions: Manuel Clavero Arévalo
  • Deputy Minister for Parliamentary Relations: Ignacio Camuñas

The appointment of Leopoldo Calvo-Sotelo y Bustelo as Minister for Relations with the European Communities, without portfolio, was published in the Official State Gazette, on 11 February 1978.
 

Cabinet from February 1978 to April 1979

EFE 

The Royal Decrees defining the new composition of the government of Adolfo Suárez are published in the Official State Gazette (BOE) on 25 February 1978.

A few days earlier, on11 February, the appointment of the new Minister for Relations with the European Communities, without portfolio, is published by a Royal Decree in the BOE.

On an interim basis, Rodolfo Martín Villa takes over from Landelino Lavilla Alsina as Minister for Justice on 23 March 1979.

  • President of the Government: Adolfo Suárez González
  • First Vice-President of the Government and Minister for Defence: Manuel Gutiérrez Mellado
  • Second Vice-President of the Government and Minister for Economic Affairs: Fernando Abril Martorell
  • Minister for Foreign Affairs: Marcelino Oreja Aguirre
  • Minister for Justice: Landelino Lavilla Alsina
  • Minister for the Treasury: Francisco Fernández Ordóñez
  • Minister for Home Affairs: Rodolfo Martín Villa
  • Minister for Public Works and Urban Development: Joaquín Garrigues Walker
  • Minister for Education and Science: Íñigo Cavero Lataillade
  • Minister for Employment: Rafael Calvo Ortega
  • Minister for Industry and Energy: Agustín Rodríguez Sahagún
  • Minister for Agriculture: Jaime Lamo de Espinosa y Michels de Champourcin
  • Minister for Trade and Tourism: Juan Antonio García Díez
  • Minister for the Presidency of the Government: José Manuel Otero Novas
  • Minister for Transport and Communications: Salvador Sánchez-Terán Hernández
  • Minister for Health and Social Security: Enrique Sánchez de León Pérez
  • Minister for Culture: Pío Cabanillas Gallas
  • Deputy Minister for the Regions: Manuel Clavero Arévalo
  • Minister for Relations with the European Communities: Leopoldo Calvo-Sotelo y Bustelo